eACCESS: Συνεργασία μεταξύ ΕΕ και Ασίας για προσβάσιμη εκπαίδευση στα Έξυπνα Συστήματα Ηλεκτρικής Ενέργειας

Συγχρηματοδότηση από το πρόγραμμα Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Περισσότερες πληροφορίες: power.ee.auth.gr/eaccess

Το eACCESS (Συνεργασία μεταξύ ΕΕ και Ασίας για προσβάσιμη εκπαίδευση στα Έξυπνα Συστήματα Ηλεκτρικής Ενέργειας) είναι ένα έργο που έρχεται σε μια εποχή που πολλές χώρες της Νοτιοανατολικής Ασίας υφίστανται ταχύτατες βιομηχανικές αλλαγές και διαδικασίες εκβιομηχάνισης. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση της ζήτησης ενέργειας, ιδίως της ηλεκτρικής. Η παροχή φθηνής, ασφαλούς και αξιόπιστης ηλεκτρικής ενέργειας είναι κεντρικό ζήτημα για την περαιτέρω οικονομική ανάπτυξη.

Τα ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αναμένεται να παράγουν τεχνικό προσωπικό, μηχανικούς, εμπειρογνώμονες και καθηγητές, που θα είναι σε θέση να σχεδιάσουν, να συντηρήσουν και να αναπτύξουν προηγμένες τεχνικές λύσεις, καθώς και να εκπαιδεύσουν άλλο προσωπικό, όπως τεχνικούς και διευθυντές, οι οποίοι θα είναι στη συνέχεια έτοιμοι να υιοθετήσουν αποτελεσματικά και αποδοτικά τις σύγχρονες τεχνολογίες.

Επί του παρόντος, τα μαθήματα που είναι κεντρικά για την εκπαίδευση σύγχρονων ηλεκτρολόγων μηχανικών δεν είναι διαθέσιμα από τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια του έργου και το περιεχόμενο του προγράμματος σπουδών και οι τεχνικές διδασκαλίας δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες και τις προκλήσεις των φοιτητών που σχετίζονται με τον μετασχηματισμό του τομέα της ενέργειας.

Η κοινοπραξία επτά ευρωπαίων και ασιατικών εταίρων έχει κερδίσει συνολική χρηματοδότηση έργων σχεδόν 1 εκατομμυρίου ευρώ στο πλαίσιο της ανταγωνιστικής πρόσκλησης Erasmus+ Key Action 2.

Εταίροι

Lodz University of Technology

University of the West of Scotland

Aristotle University of Thessaloniki