SMEmPower Efficiency – Ένα νέο ευρωπαϊκό έργο για τη βελτίωση της ενεργειακής αποδοτικότητας στις ΜμΕ

Την 1η Σεπτεμβρίου 2019 ξεκίνησε επίσημα το έργο SMEmPower Efficiency.

Το έργο είναι αποτέλεσμα της συνέργειας δέκα (10) εταίρων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με συντονιστή το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ).

Το έργο «Ένα ολιστικό πλαίσιο για την ενίσχυση της ικανότητας των Μικρών και Μεσαίων Επιχειρήσεων ΜμΕ να βελτιώσουν την ενεργειακή τους αποδοτικότητα – SMEmPower Efficiency» επικεντρώνεται στην εξοικονόμηση ενέργειας σε μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις, σε οκτώ (8) χώρες από τις κύριες γεωγραφικές περιοχές της Ευρώπης: Δυτική Ευρώπη (Ισπανία), Κεντρική Ευρώπη (Γερμανία, Ιταλία), Βόρεια Ευρώπη (Ηνωμένο Βασίλειο), Ανατολική και Νότια Ευρώπη (Ρουμανία, Σλοβενία, Ελλάδα και Κύπρος).

Ο στόχος του έργου SMEmPower Efficiency είναι οι ΜμΕ, και συγκεκριμένα η υποστήριξή τους στην υλοποίηση των στόχων της Ευρωπαϊκής Οδηγίας για την Ενεργειακή Απόδοση (2012/27/EU). Οι στόχοι του έργου είναι:

• Να θεσπιστούν μηχανισμοί εξοικονόμησης ενέργειας στις καθημερινές δραστηριότητες των ΜμΕ,
  • Να υλοποιηθούν σημαντικά και πιστοποιημένα μέτρα εξοικονόμησης ενέργειας για ΜμΕ,
  • Η δημιουργία κατάλληλης κουλτούρας για την εξοικονόμηση ενέργειας,
  • Να προωθηθούν επενδύσεις τουλάχιστον τεσσάρων (4) εκατομμυρίων ευρώ για τη βελτίωση της ενεργειακής αποδοτικότητας.

Το έργο SMEmPower Efficiency θα διαρκέσει 36 μήνες, ενώ στο πλαίσιο του έργου θα αναπτυχθεί μια σειρά δραστηριοτήτων που θα φέρουν σε επαφή πανεπιστήμια, ΜμΕ και συλλογικούς φορείς. Τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα είναι:

• Μια σειρά πιστοποιημένων προγραμμάτων εκπαίδευσης και κατάρτισης για περισσότερους από 700 επαγγελματίες, κυρίως προσωπικό των ΜμΕ που ασχολείται με τη χρήση της ενέργειας αλλά και ενεργειακών επιθεωρητών.
  • Η προώθηση ενεργειακών επιθεωρήσεων σε ΜμΕ, η παροχή τεχνικής βοήθειας και συμβουλευτικών υπηρεσιών για την εξοικονόμηση ενέργειας σε τουλάχιστον 160 επιλεγμένες πιλοτικές ΜμΕ, και
  • Η ανάπτυξη τεσσάρων (4) εργαλείων για κατάρτιση και υποστήριξη, που περιλαμβάνουν:
  • Ένα προηγμένο εγχειρίδιο εκπαίδευσης σε 7 γλώσσες,
  • Μια διαδικτυακή πλατφόρμα για την ενεργειακή ανάλυση,
  • Ένα εργαλείο για την ενεργειακή παρακολούθηση και την επιλογή βέλτιστων στόχων εξοικονόμησης ενέργειας
  • Ένα εργαλείο για την καταμέτρηση και την επαλήθευση των αποτελεσμάτων ενεργειακών παρεμβάσεων.

Το έργο SMEmPower Efficiency χρηματοδοτείται από τον πρόγραμμα Horizon 2020, στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας ‘Capacity building programmes to support implementation of energy audits’ – «Προγράμματα ανάπτυξης ικανοτήτων για τη στήριξη της υλοποίησης των ενεργειακών ελέγχων».

Στους στόχους του έργου συμπεριλαμβάνονται:

• Η εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας: 24.86 GWh/έτος.
  • Η επαφή και η συνεργασία με 160 ΜμΕ.
  • Ο σχεδιασμός και η υλοποίηση 24 πιστοποιημένων προγράμματων κατάρτισης στις χώρες που συμμετέχουν στο έργο.

Ενδιαφέρεστε να μάθετε περισσότερα ή να συνεργαστείτε μαζί μας στο έργο SMEmPower Efficiency; Επικοινωνήστε μαζί μας:

Καθηγητής Γρηγόρης Παπαγιάννης
Εργαστήριο Συστημάτων Ηλεκτρικής Ενέργειας
Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών ΑΠΘ
e-mail:  gpapagia@ece.auth.gr

Image result for logo EU

Το έργο αυτό χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα έρευνας και καινοτομίας Ορίζοντας 2020 της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο πλαίσιο της συμφωνίας επιχορήγησης υπ’ αριθ. 847132.

Αυτό το δελτίο τύπου αντανακλά αποκλειστικά τις απόψεις των συντακτών του και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρηθεί ότι αντανακλά τις απόψεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.